Terárium gaviálů

Gaviálové indičtí v Krokodýlí ZOO Protivín nakladli vejce

V noci na 27. a 28. března 2012 se stala v Krokodýlí ZOO Protivín radostná událost. Samice gaviála indického ( Gavialis gangeticus) jménem Ganga snesla patnáct vajec. Bohužel byl kladení přítomen i samec Čambal Ganeša, který se v místě samicí připraveného místa na snůšku vyhříval a část vajec tak poškodil. Ale i přesto nám zůstalo sedm velkých vajíček (v průměru 9,5 x 6,3 cm) , u kterých jsou již nyní patrné bílé pruhy svědčící o to, že jsou oplozená.

Tento pár gaviálů indických je chován v protivínské zoo od 29. října 2011. Očekávali jsme, že aklimatizace gaviálů bude velmi komplikovaná – jsou dospělí – 34 let a celý život žili ve velkém přírodním výběhu v Mádras Crocodile Bank Trust, ve velké skupině dalších gaviálů obou pohlaví. Přesun, kdy byly nejdříve odchyceni a umístněni v dřevěných bednách, následně letecky přepraveni přes půl světa a po té vypuštěni do terária v uzavřeném pavilonu v protivínské zoo, musel být pro ně obrovským stressem. Jejich vitalita a vyhovující chovatelské podmínky v naší zoo způsobily, že si gaviálové poměrně rychle u nás zvykli. Potravu – tilápie a americké sumečky začali přijímat již týden po dovozu, nejprve skrytě v noci, po čtyřech týdnech již v přítomnosti chovatelů. Kapří hlavy z vánočních kaprů mi žral samec, který dostal jméno Čambal Ganeša ( kombinace jména mateřské lokality a hinduistického boha překonávání překážek) prakticky z ruky. Vzhledem k tomu, že měří čtyři a půl metru, to byl nezapomenutelný zážitek. Od poloviny listopadu jsme pozorovali u samce zvýšený zájem o samici, stal se dominantem v nádrži a výhružným chrčením se zdviženou hlavou nad mělčinou a následným bubláním do vody se vymezoval vůči ošetřujícímu personálu. Stejně tak reagoval i na zvuky, které vydávali i ostatní samci krokodýlů ( Crocodylus porosus a Alligator mississipiensis), kteří jsou chováni v přilehlé části zoo a jejichž hlasové projevy doléhaly do terária gaviálů. Zajímavostí je, že stejně reagoval i na zvuk cirkulárky, který se přenášel ke gaviálům z horního patra zoo, kde probíhá výstavba nových výstavních prostor. Páření samotné jsme však nepozorovali, předpokládáme, že probíhalo zejména v pozdních večerních nebo ranních hodinách.

Vejce gaviálů byla ihned umístněna v inkubátoru, kde již probíhala inkubace vajec krokodýla siamského. Dvě gaviálí vejce, která jsou jen lehce poškozena  ( u jednoho jsme praskliny zalepili voskem) jsme umístnili přímo do nádoby s vejci krokodýlů siamských ( Crocodylus siamensis) – ti kladli koncem února –  a jsou vystavena  přímo v expozici zoo. Dvě vejce,  která jsou více poškozena  a pravděpodobnost úspěšné inkubace určitě není stoprocentní, jsme umístnili do zvláštní nádoby. Další tři úplně zdravá vejce, která jsme sebrali i s rosolovitým obalem  ( tj. těsně po vykladení )  jsou uložena v inkubátoru v zázemí. Teplota v inkubátoru je 32°C, relativní vzdušná vlhkost je 80 – 90%. Při této teplotě očekáváme, že se mláďata vylíhnou za 80 – 90 dnů.

29.března 2012

ing. Miroslav Procházka

Samice
Místo snůšky se zbytky rozbitých vajec
Nahoře čtyři gaviálí vejce, dole pět vajec krokodýla siamského
Gaviálí vejce

Podívejte se také

Nové druhy krokodýlů – změny, které přinesl počátek 21. století

Přepestrá je paleta živých organizmů na Zemi a to i přes to, že se spíše …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

www.czechcrocs.cz