Dermoplastický preparát určený k vystavení

Smutný osud údajně posledního krokodýla siamského ve Vietnamu

Krokodýl siamský (Crocodylus siamensis), kriticky ohrožený druh, jeden z nejvzácnějších krokodýlů této planety, jehož stavy ve volné přírodě se počítají pouze na několik málo stovek jedinců, se dostal do popředí zájmu ochranářů. Monitorovány jsou jeho zbytkové populace v Kambodži, Laosu, Barmě a na Kalimantanu.

Program na záchranu kambodžských krokodýlů siamských, který naše asociace podporuje, běží od roku 2000 a má za sebou první úspěchy jako je i opakované vypouštění mladých krokodýlů do přírody. Z tohoto pohledu jakoby se krokodýlům siamským blýskalo na lepší časy. Do možná optimistické nálady přišla na podzim loňského roku smutná zpráva. Anglicky psaný vietnamský internetový server Tuoitrenews.vn uveřejnil 1. října 2021 zprávu o zabití posledního vietnamského krokodýla siamského. Zprávu dokumentují i fotografie. Co se tedy stalo?

Odstraňování ocelové struny z uhynulého zvířete

Na břehu jezera Ea Lam, v centrální provincii Phu Yen, byl domorodci nalezen 29. září 2012 uhynulý krokodýl. Přivolaní odborníci určili, že se jedná o krokodýla siamského, samici. Podle stupně rozkladu bylo patrné, že krokodýl uhynul před několika dny. Příčina úhynu byla patrná na první pohled. Zvíře se uškrtilo na dvou smyčkách z ocelové struny. Že se krokodýl chytil do pasti lovce, naznačovala i asi metr dlouhá kovová tyč, která byla nalezena nedaleko mrtvého plaza. Krokodýl vážil solidních 150 kg a měřil 3,2 m, na samici krokodýla siamského úctyhodný rozměr. Místní odborníci odhadli jeho věk na 100 let. Při pitvě nebyla v těle nalezena žádná vajíčka a z tohoto důvodu se pitvající odborníci domnívají, že samice nebyla napářena a že tedy žila v jezeře sama. Vědci vyslovili smutnou domněnku, že se pravděpodobně jedná o posledního siamského krokodýla Vietnamu. Jeho tělo bylo svěřeno preparátorům a dermoplastický preparát byl koncem ledna 2013 vystaven ve skleněné vitríně v Jižním ekologickém ústavu národního muzea Vietnamu v Saigonu. Spolu s vycpaninou je vystavena i ocelová struna, která ukončila život zvířete. Na kousku papíru je napsáno ve vietnamštině: „Toto je struna, která dne 30.září 2012 zabila posledního divokého sladkovodního krokodýla Vietnamu“.

Vzadu tělo staženého krokodýla. V popředí kůže a hlava

Podle informací od domorodců žili siamští krokodýli v jezeře Ea Lam v sedmdesátých letech minulého století ještě zcela běžně. Domorodců se je občas podařilo chytit, když se krokodýli vkrádali do stájí dobytka ve snaze nějaké dobytče ulovit. Domorodci krokodýlům v minulosti říkali „velká ryba“ a respektovali je jako převtělené své předky. Věřili, že duše předků vstoupila do „velké ryby“ a z toho důvodu se krokodýlům neodvažovali ublížit. Bohužel, když v roce 2001 proběhl na jezeře průzkum, za účasti expertů z WWF, bylo konstatováno, že zde již žádný krokodýl nežije. Další průzkum přilehlých bažin provedli představitelé IUCN v letech 2006 až 2009. Podařilo se jim nalézt dva vzorky trusu a během noci jedenkrát viděli záblesky očí, které pravděpodobně patřili siamskému krokodýlovi. Smutná informace, s malou nadějí, že siamští krokodýli ve Vietnamu stále žijí, pochází od místního funkcionáře lidové správy této oblasti. Počátkem roku 2012 dostal informaci, že nějací lovci chytili v oblasti dva krokodýly a prodávali domorodců jejich maso. Zástupci úřadu přijeli na místo a mluvili s domorodci, kteří si maso z krokodýlů koupili, ale žádné pozůstatky krokodýlů se jim najít nepodařilo. Též lovci zmizeli, pravděpodobně pocházeli z jiné oblasti. Naštěstí tak stále ještě trvají pochybnosti o tom, že zabitý krokodýl z jezera Ea Lam byl skutečně poslední vietnamský siamský krokodýl a bude jen dobře, když se tato domněnka nepotvrdí.

Dle informací z www.tuoitrenews.vn

připravil Pavel Moucha Foto: Tuoi Tre

Podívejte se také

Nové druhy krokodýlů – změny, které přinesl počátek 21. století

Přepestrá je paleta živých organizmů na Zemi a to i přes to, že se spíše …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

www.czechcrocs.cz