Kam za velkými krokodýly?

Cestujete po světě a chcete vidět opravdu gigantické krokodýly? Není to velký problém. Navštivte v tropech některou z farem v Africe, Austrálii, Asii. Zvířata s délkou kolem pěti metrů mají skoro všude. Nejčastěji se jedná o krokodýly nilské nebo mořské a asi největší koncentrace obrů je v thajské farmě Samutprakan. Rekordmani tady měří okolo 6 metrů, jsou to ale kříženci krokodýla mořského a siamského. Uvidíte zde i pětimetrové samce tomistom úzkohlavých. Nechce se vám za tímto zážitkem cestovat tak daleko? Nevadí, srovnatelně velké krokodýly najdeme i v Evropě, dokonce i v naší republice. O první místo u nás se momentálně přetahuje „Golem“, kříženec krokodýla mořského a siamského a „Čambal“, samec gaviála indického. Oba jsou k vidění v Krokodýlí ZOO v Protivíně a každý měří téměř 5 m. Golem při posledním měření v dubnu 2019 měřil 482 cm a od té doby zase trochu povyrostl. V Protivíně je letos 10 let a za tu dobu povyrostl o 140 cm.  Čambal měří 470 cm, ale chybí mu část horní čelisti, jinak by byl možná i delší než Golem. Ten však je podstatně mohutnější postavy a při odhadované hmotnosti 500 kg, působí větším dojmem. Bronzovou příčku v této soutěži drží samec tomistomy úzkohlavé „Kraken“ ze Safariparku ve Dvoře Králové n.L.. Tomu byla naměřena délka 450 cm. Ve zmíněné ZOO žije od vylíhnutí, letos je to právě 30 let. 

Jaká je situace v okolních státech? Ve specializovaných zařízeních ve Francii uvidíte rovněž velké jedince, ale přes 4 m bude jen málo z nich a delší než Golem nebo Čambal nebude nejspíš žádný. Podobné rozměry má krokodýl nilský „Sobek“ v krokodýlí ZOO v Dánsku nebo samec tomistomy v ZOO Antwerpách. Taková monstra jsou velkou atrakcí a ZOO je často ochotna vydat nemalou sumu peněz za dopravu velkého exempláře. Např.  Sobek byl již jako mohutné zvíře dovezen z jižní Afriky. Poslední dovoz velkého krokodýla se uskutečnil 1.3.2019. ZOO Wilhelma z Stuttgartu dovezla z krokodýlího parku v australském Darwinu samce krokodýla mořského. Dostal jméno „Federick“, měří 430 cm a údajně je to momentálně největším krokodýlem v Německu. V přiměřeně velké bedně urazil cestou 20.000 km a cesta trvala 4 dny. Náročné cestování a nové prostředí ho nikterak nepoznamenalo. Již po třech dnech přijal první potravu. Byl umístěn v pavilonu plazů v expozici krokodýlů, kde na něho již čekala samice „Tong“. Ta je v zoo od roku 2006 a zatím byla od samce oddělena mříží. Pro vzájemné spojení se chovatelé rozhodli po 6 měsících. Spojení proběhlo zcela v klidu. Samec se až po 1,5 hod. začal zajímat o samici. Plul kolem ní, naznačoval snahu o páření. Za krátko ale nechal samici být a podrobně zkoumal pro něho nově zpřístupněnou polovinu expozice. Nebyla pozorována žádná vzájemná agrese. Na krmení, které se uskutečnilo za týden, byla zvířata oddělena mříží, každé ve své původním polovině expozice a poté opět spojena. Každému, kdo se zajímá o krokodýly, je jasné, že se stále jedná o riskantní krok.  Nikdy si nemůže být nikdo jist, že je vyhráno. K napadení s fatálním koncem pro některé zvíře může dojít i po dlouhé době bezproblémového soužití. Vědí to i chovatelé v ZOO Wilhelma, ale zatím zůstávají optimističtí.

Informace a foto ze ZOO Wilhelma poskytla Isabel Koch; z Krokodýlí ZOO v Protivíně Miroslav Procházka.

Pavel Moucha

 

{"autoplay":"true","autoplay_speed":"3000","speed":"300","arrows":"true","dots":"true"}

 

 

Podívejte se také

Nové druhy krokodýlů – změny, které přinesl počátek 21. století

Přepestrá je paleta živých organizmů na Zemi a to i přes to, že se spíše …

2 komentáře

  1. Dobré ráno, zdá se mi to, nebo je Tong nějaká světlá? Děkuji H.

    • Nejprve omluva za ponekud opožděnou odpověď. Ano, samice Tong je světlá. U mořských krokodýlů to je poměrně častá barevná variabilita, ale nejedná se o albinismus (ztráta tvorby melaninu) ani leucismus (ztráta tvorby všech kožních pigmentů).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

www.czechcrocs.cz