Smutná zpráva z Indie – vzpomínka na krokodýla

V jihovýchodní Indii, poblíž města Chennai, existuje jedna z největších a nejznámějších plazích zoo na světě – Madras Crocodile Bank Trust (MCBT). I u nás je toto zařízení dobře známé, většina gaviálů v Čechách (Protivín, Praha) pochází z této zoo. Založena byla v roce 1972 za účelem ochrany herpetofauny Indie, především krokodýlů. Dnes chová více jak 2500 krokodýlů v 18 druzích. I přes toto množství je zde několik mimořádných jedinců, kteří si zasluhují zvláštní pozornost. Až do 13.ledna 2020 se na vrcholu žebříčku místních krokodýlích celebrit vyhříval samec krokodýla mořského (C. porosus) pojmenovaný Jaws (čelisti). V pondělí, 13.1.2020, zavládl v zoo smutek, Jaws brzo ráno uhynul.

Kdo byl Jaws? Do zoo přišel v roce 1975 jako mladík asi 5 let starý. Vážil 15 kg. Během let dorostl do gigantických rozměrů v pravděpodobně největšího krokodýla v zajetí v Indii. Měřil 469 cm. Začal být nebezpečný ostatním jedincům ve společné expozici a vysloužil si tím samostatný výběh s rybníčkem. Jeho víkendové krmení byla pro návštěvníky velká atrakce. Od loňského května však odmítal veškeré krmení a viditelně hubl. Všichni doufali, že se uzdraví a znovu začne přijímat potravu, ale nestalo se tak. Zatím není znám výsledek pitvy, ale lze se domnívat, že jeho věk, více jak 50 let, byl jedním z faktorů, který přispěl k jeho konci.

Co bude dál? „Show must go on“ (Show musí pokračovat), jak se zpívá v jedné nezapomenutelné písni. Do uvolněného rybníčku se přestěhuje jiný velký jedinec stejného druhu. Možná dostane i stejné jméno. Při nedělních krmeních bude svoji velikostí a dravostí šelmy ohromovat davy návštěvníků. Nikdo nic nepozná, jen pamětníci vzpomenou.

Podívejte se také

Program záchrany kambodžských krokodýlů – činnost v období od října 2019 až září 2020

informace dodal: Pablo Sinovas, FFI Program na záchranu krokodýlů v Kambodži, zaznamenal v posledním roce …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

www.czechcrocs.cz