Vrátí se gaviáli do řek v Bangladéši?

Bangladéš je jednou ze zemí kde stále ještě žije nevelká populace gaviálů indických (Gavialis gangeticus). Podle poslední studie z roku 2016 je tu celkem 58 zvířat (39 na řece Padma, 17 na řece Jamuna a po jednom zvířeti na řekách Brahmaputra a Mahananda). Mimo těchto volně žijících zvířat, žilo ještě počátkem léta tohoto roku, celkem ve třech místních zoologických zahradách a jednom safari parku, dalších 11 gaviálů (4 dospělí samci v Národní ZOO v Dhace, 4 dospělé samice v ZOO Rangpur, 2 dospělé samice v ZOO Rajshahi a jeden mladý samec (115 cm) v Safari parku v Gazipuru). Dospělá zvířata byla ve jmenovaných ZOO dlouhé roky, aniž by se někdy setkala s jedinci opačného pohlaví. Z iniciativy národní kanceláře Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN), bangladéšského úřadu pro lesy a úřadu pro zoologické zahrady byl v dubnu 2016 vypracován plán ochrany gaviálů. Jako první krok byla stanovena výměna zvířat mezi zoologickými zahradami, aby byly sestaveny chovné skupiny. Po roce příprav a jednáních proběhla ve dnech 12. a 13. srpna 2017 výměna. Událost měla velký mediální ohlas a psal o ní i celostátní tisk (The Daily Star). Samec Gorai ze ZOO Dhaka byl převezen k samici Jamuně do ZOO Rajshahi a zdejších samic Padma byla dovezena do ZOO v Dhace a spojena s jedním samcem. Byly tak sestaveny dva chovné páry. Další dvě ZOO, které chovají též gaviály, se v tomto kole do výměny nezapojily. V Safari Parku je pouze mladý samec a ZOO Rajshahi má sice dospělé samice, ale expozice je ve velmi špatném stavu a neumožňuje chov za účelem rozmnožování.
Autoři projektu se domnívají, že pokud vše půjde podle plánu, kdy gaviálové se obvykle páří v listopadu až lednu, snáší vajíčka v březnu až květnu, budou se mláďata líhnout v létě roku 2018. Všichni věří, že se tak stane a vznikne úspěšně se množící populace v zajetí, která poskytne zvířata k reintrodukcím a gaviáli se tak vrátí do bangladéšských řek.
V zájmu gaviálů si přejeme, aby se plán vyplnil a za rok jsme zde mohli ukázat obrázky prvních mladých gavilálů odchovaných v bangladéšských zoologických zahradách.
Pavel Moucha

 

Podívejte se také

Program záchrany kambodžských krokodýlů – činnost v období od října 2019 až září 2020

informace dodal: Pablo Sinovas, FFI Program na záchranu krokodýlů v Kambodži, zaznamenal v posledním roce …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

www.czechcrocs.cz